Agile, deweloperzy i dlaczego robisz to źle

Zauważyłem ostatnimi czasy pewną dziwną prawidłowość związaną z nadmiarem poprawności politycznej. Staramy się mówić w sposób bezsprzecznie idiotyczny. Poruszamy się dookoła pustych sloganów. W zasadzie jesteśmy na etapie nie progresu, ale czynności zupełnie odwrotnej. Następuje w tym cywilizowanym świecie degradacja podstawowych pojęć i zrozumienia bezwzględnie podstawowych wartości.

Wykorzystujemy slogany, hasła jako remedium, które ma naprawić całe zło wszechświata. Robimy to w polityce, działamy tak w korporacjach, przenosimy to na życie codzienne. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy w mieszkaniu zamontować półkę. Prozaiczna czynność. Normalny człowiek zamawia fachowca jeśli jest manualnie uwsteczniony lub pozyskuje odpowiednie narzędzia i materiały i po prostu zawiesza tą cholerną półkę, potem sprząta syf, który wytworzył i idzie na piwo. Proste? No chyba tak.

Teraz powyższy przykład z korporacji. Trzeba zawiesić półkę. Najpierw trzeba podjąć decyzję o tym prozaicznym czynie, gdzie na tym etapie wartość półki rośnie nawet dwukrotnie. Przecież to nie jest za darmo, bo mamy człowieka na etacie. Przecież tak się nie da. Potem jak już mówimy, że trzeba to bierzemy się za wybór zasobu. Nie wybieramy człowieka tylko zasób. No to jest takie losowanie, lotto. Wybieramy. Pada na kogoś i ma zrobić coś w jakimś czasie. Smart? W dupie. Okazuje się, że ten człowiek to nie wie jak się takie półki montuje, nie ma nawet dostępu do narzędzi potrzebnych, a na koniec to się jeszcze dowiadujemy, że w międzyczasie to on ma do zrobienia od cholery innych rzeczy. Na czym kończymy? Przychodzi gość, który miał na tej półce coś postawić, no i będzie sobie czekać bo półki nie ma, gość co miał montować to nadal nie wie jak to zrobić, a w zasadzie to czy ta półka jest w ogóle nam potrzebna?

Przykład z półką jest taki trywialny bo średnio odnosi się do dziedziny, którą na co dzień się param. Jednak. Pokazuje debilny schemat zarządzania korporacjami w kontekście wykorzystywania zasobów i mielenia czasu ludzi. Szczególnie tych korporacji, które mają w zwyczaju się kurczyć.

Jest finalnie kilka takich miejsc w każdej korporacji, które powinny być z założenia chronione przed jakimikolwiek zmianami strukturalnymi, a szczególnie restrukturyzacyjnymi. To szeroko pojęte działy związane z IT. Szeroko. To nie tylko programiści, których sadza się w najgorszym miejscu. To też analitycy, UX, administratorzy itd. Nie bez powodu. Każda firma, powtarzam każda, pracuje na narzędziach IT, potrzebuje ich rozwoju i musi analizować dane, które gromadzi. Nie ma wyjścia. Jeśli tego nie robi to to się po prostu nie dzieje. Najzwyczajniej w świecie się cofa. Nie ma pojęcia co się dzieje w ich ogródku, nie potrafi reagować na zmiany, nawet głupie błędy czy chwilowe problemy z wydajnością systemów dotykają całą firmę. Policzcie sobie ile kosztuje Was godzina czy dwie bez CRMa? Potrafi ktoś to sobie przeliczyć? Każdy pracownik na froncie + każdy w backoffice x ich pensje x czas. Proste? Tyle tracicie na każdej godzinie, kiedy nie ma człowieka do obsługi systemu, boście sobie wymyślili, że zamiast 2-3 administratorów x 10k każdy, to wystarczy tylko jeden za 6k. Takie zyski, że aż mi się miło w brzuszku zrobiło.

Co dalej?

Analitycy. Z tym mam blisko. Bardzo blisko. Jak byście tych ludzi nie nazywali. BI, raportowanie, analityka. Zwał jak zwał. Każdy taki człowiek ma za zadanie wytłumaczyć biznesowi jak bardzo to co planują ma sens lub jest czystą głupotą. Potem jak już coś zrobią to ten właśnie analityk ma im wytłumaczyć co tak naprawdę zrobili, jaki ma to wpływ na cokolwiek. Może zrobiliście sobie ładną zmianę w systemie, która powoduje zwiększenie wejść do kanałów obsługi nie będących automatycznymi? Wiecie ile to kosztuje? Zdajecie sobie z tego w ogóle sprawę? To Wam powie analityk.

Jak to co napisałem ma się do pierwszego zdania? Obserwuję niepokojący trend i to do kilku lat. Analityka traktuje się jak 15 lat temu myślano o programistach. Taki grubasek we flanelowej koszuli, który na niczym się nie zna i tylko pokazuje cyferki na jakieś tam spotkania, ale jak się go o coś zapytasz to on nie wiem.

Traktowanie ludzi technicznych jako zasób jest błędem kardynalnym. Jeśli tak myślicie, że człowiek jest zasobem to jesteście ignorantami. Bycie ignorantem wpisuje się w trend o nie mówieniu jak jest. Wiecie. Ten blog jest czytany przez różnych ludzi, część to tacy, z którymi pracuję. Cóż. Prawda jest taka, że w znanych mi miejscach za wyjątkiem małych firm robiących soft, traktujecie mądrzejszych od siebie jako zło konieczne, wymagacie od nich spełniania Waszych irracjonalnych wizji i co gorsza podpisujecie się pod tym z uśmiechem na ustach. Paranoja i absurd.

Tutaj pojawia się też piękne słowo Agile.

Wiem. Każdy słyszał, każdy by chciał mieć. Wiecie jaka jest podstawowa zasada Agile? Zostawiacie dewelopera w spokoju. Nikt go nie dotyka, dajecie mu jeść i pić i tyle, koniec interakcji. Może do niego podejść PO, żeby powiedzieć jak mu się kwadracik podoba czy to co pokazuje jakiś tam ekran to faktycznie to czego chcemy. Koniec. Tak ma wyglądać praca w tej metodologii. Nie po to ją wymyślono.

Wiecie dlaczego?

Kto czyta? Ręka w górę. Może się ktoś znalazł. Nie wiem, nie widzę. Jeśli podnieśliście rękę to super. Możecie napisać o tym w komentarzu.

Wyobraźcie sobie, że ktoś do Was przychodzi w połowie akapitu i zabiera książkę. Co się dzieje? Proste. Zapominacie, gdzie skończyliście. Jakieś tam wybitne jednostki powiedzą, że pamiętają. Spoko. Pamiętajcie.

Co się dzieje jak ktoś Wam przerwie w połowie zdania? Zapominacie co mówiliście. Gubicie się i koniec wypowiedzi.

Proste?

Dlatego nie przerywa się deweloperowi w jego pracy. Dlatego siedzimy ze słuchawkami na głowie i stukamy w klawiaturę. Ja nawet pisząc ten tekst mam słuchawki. Tylko i wyłącznie po to, żeby mnie nic nie wyrwało ze swoistego transu.

Tak się pisze kod. W głowie powstaje ulotna koncepcja tego co ma zostać stworzone. Do momentu napisania do końca Metody nie zostawiasz klawiatury w spokoju. Bo ten akurat pomysł może być tym dobrym, powrót do niego za kilkanaście minut jest zwykle niemożliwy. Tak to działa.

Dobra to co jeszcze z tym Agile co to jest takie modne?

Tworzenie zespołów zwinnych, mających robić tematy biznesowe jest świetnym pomysłem. Tylko, że jest mały problem. Nie ma to sensu jeśli włączysz w to kogokolwiek technicznego i każesz mu poświęcić dwie godziny dziennie. Serio. Zostawcie ten temat i nie róbcie tego. Pomysłodawcy podajcie soloneza.

Zwinny zespół biznesowy ma zbierać kompetencje z różnych obszarów i szybko podejmować decyzje biznesowe. Zwinny zespół deweloperski ma szybko dostarczać małe funkcjonalności biznesowe. Różnica jest taka, że biznes tworzy decyzje. Tylko i wyłącznie. To wszystko co generuje część biznesowa. Te wszystkie slajdy, komunikaty i inne dziadostwa to jest tylko i wyłącznie efekt decyzji. Deweloper coś tworzy. Generuje jakieś fizyczne, re-używalne rozwiązanie, które potem biznes wykorzysta do kolejnych decyzji lub do pracy. I wiecie co? Biorąc pod uwagę ten fakt, na koniec dnia osoba wytwarzająca jest mniej ważna od tego kto przynosi slajd do prezesa.

Poziom abstrakcji i braku logiki w tym wszystkim jest zaskakujący.

Dokładnie tak samo traktuje się sprzedawców, osoby obsługujące i sprzątające. Szacunek i kasa idzie w kierunku osób chodzących z slajdami. Zupełnie nie myśląc o tych, którzy dali do tych slajdów wsad. Tak, tak. Ja wiem, że w korporacjach z 15-20% osób to tylko po spotkaniach chodzi. To są ludzie najbardziej oderwani od realiów, od tego, że niekiedy trzeba usiąść i się zastanowić. To właśnie takie osoby powodują, że korporacje są tak strasznym miejscem. Nie bez przyczyny o tym mówię. Też tak robiłem. Biegałem przez rok z zeszytem po korytarzu i byłem ważny. Tylko, że ja przez ten rok nic nie zrobiłem. Przez ostatni miesiąc wyprodukowałem i zarobiłem dla firmy więcej niż przez cały tamten rok. Taka prawda.

Jakaś konkluzja i podsumowanie po tym chaotycznym tekście?

W zasadzie tak.

Doczekaliśmy się czasów, które są takie same jak te kilka lat temu. Różnica jest tylko taka, że teraz nie mówi się do człowieka, który fizycznie coś wytwarza, że jest zastępowalny i powinien dziękować, za to, że ma robotę. Dotarliśmy momentu kiedy w słodko-pierdzącym tonie otrzymujemy informację zwrotną, że jesteśmy zajebistymi specjalistami ale drogimi i powinniśmy robić o wiele więcej bo przecież ja nie rozumiem dlaczego to takie proste to trwa tyle czasu, weź ty się ogarnij.

Taka smutna prawda. Najlepiej wykształconych ludzi w firmie, którzy ciągle się rozwijają i tylko dzięki ich zaangażowaniu ten cały biznes się kula do przodu i nie odstaje od rynku, traktuje się jako ogromy koszt nie mający logicznego uzasadnienia.

Wiecie jaka jest alternatywa? Consulting!

Wiecie jak działa consulting? Powie Wam, na podstawie zasłyszanych na fajku plotek dokładnie to samo co powiedziałby Wam nie bojący się kopa w dupę pracownik. Dodatkowo pokaże Wam analitykę zrobioną rękami Waszych ludzi ale na slajdach z ich logiem.

Różnica?

Kasę przeznaczoną na consulting moglibyście wydać do cholery na kawę do ekspresu i „owocowe czwartki” i jeszcze by zostało, żeby iść raz na kwartał na wódkę. Serio. Policzcie sobie.

Podumowując, podsumowanie.

Smutny to czas. Nie wiem czyja to wina, wiem za to kto może to zmienić.

Wiem też, że jeśli ktoś z 5 letnim stażem mówi, że coś potrwa tydzień to, to będzie tyle trwać. Nie ma zmiłuj.

Szanujmy ludzi, którzy coś tworzą. Bez nich nie będą potrzebni ludzie biegający z zeszytami.

Tak, grafikę z stocka wkleiłem z premedytacją.

178 myśli do „Agile, deweloperzy i dlaczego robisz to źle”

 1. Po to teoretycznie są scrum masterzy żeby wlasnie takich sytuacji jak opisałeś z oderwaniem od kodu nie było. Mówię „teoretycznie” nie be powodu bo gdzieniegdzie są a w innych miejscach są „zbedni”. I tak z tego co się orientuje trudno o dobrego scrum mastera. Co do korpo to w samo sedno. Podniosłem reke czekam na więcej. Czyta się przyjemnie 🙂

  1. O scrum masterach to kojelny wpis popełnię. Ta rola jest szalenie istotna i to nie jest PM w waterfallowym ujęciu. Co ciekawe jest to w ten sposób traktowane. Z resztą jednym z kolejnych wpisów będzie też spojrzenie praktyka na wytwarzanie softu. Ty też relacja z biznesem jest ciekawa.

 2. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! „A human being has a natural desire to have more of a good thing than he needs.” by Mark Twain.

 3. I absolutely love your website.. Very nice colors &
  theme. Did you build this site yourself? Please
  reply back as I’m trying to create my very own website and
  would love to learn where you got this from or what the theme is named.
  Thank you!

 4. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS.
  I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody having the same RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?

  Thanx!!

 5. I think that what you composed was actually very logical. However, what about
  this? suppose you were to create a killer post title?

  I ain’t suggesting your content is not solid., but what
  if you added something to possibly grab folk’s attention?
  I mean Agile, deweloperzy i dlaczego robisz to źle | Wojciech Nieśpielak is a little boring.
  You might glance at Yahoo’s home page and watch how they
  create post titles to grab viewers interested. You might add a
  related video or a picture or two to get people excited about
  everything’ve got to say. In my opinion, it might bring your website a little bit more interesting.

 6. Fantastic beat ! I wish to apprentice while
  you amend your website, how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 7. I simply couldn’t go away your site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply on your visitors?

  Is going to be again regularly in order to check out new
  posts

 8. Hello there! This article couldn’t be written any
  better! Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I’ll send this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 9. Hello would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style
  seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 10. Simply desire to say your article is as astonishing.
  The clarity on your post is just cool and that i can suppose you are an expert in this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to stay updated with forthcoming post.
  Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.

 11. My family all the time say that I am killing my time here
  at net, except I know I am getting know-how every day by reading thes good articles or reviews.

 12. Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my website!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 13. My developer is trying to convince me to move
  to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about
  a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into
  it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 14. Link exchange is nothing else except it is simply
  placing the other person’s blog link on your page at suitable place and other person will also do same for you.

 15. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site?

  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

 16. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different browsers and both show the same results.

 17. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same subjects? Appreciate it!

 18. Good day I am so excited I found your blog page, I really
  found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks a lot for a tremendous
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it
  and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great
  work.

 19. I simply want to tell you that I am just new to blogging and actually loved this web-site. Likely I’m going to bookmark your website . You really come with fantastic writings. Thank you for sharing with us your blog site.

 20. Hi there, all the time i used to check weblog posts here
  in the early hours in the morning, since i like to find out more and more.

 21. Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will ensure that I bookmark your blog and may come back from
  now on. I want to encourage you to continue your great work, have
  a nice evening!

 22. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog site? The account aided me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 23. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 24. Thank you, I’ve recently been looking for info about this subject for ages and yours is the best I’ve came upon till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?

 25. Nearly all of the things you assert is supprisingly precise and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. Your article really did switch the light on for me as far as this issue goes. Nevertheless at this time there is just one issue I am not necessarily too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the actual central theme of the point, permit me observe what the rest of the visitors have to say.Very well done.

 26. It is the best time to make some plans for the future and it is time to
  be happy. I have read this post and if I could I wish to recommend you some interesting issues or suggestions.
  Perhaps you can write subsequent articles relating
  to this article. I want to learn even more things about it!

 27. I wish to show appreciation to you for bailing me out of this predicament. Just after searching through the the net and obtaining opinions that were not helpful, I was thinking my life was well over. Living without the presence of approaches to the problems you have fixed as a result of the guide is a serious case, as well as the kind which could have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t encountered your web page. Your actual skills and kindness in touching all the pieces was priceless. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I’m able to at this time look ahead to my future. Thank you very much for the high quality and result oriented help. I won’t be reluctant to propose the sites to any person who requires assistance on this subject matter.

 28. I actually wanted to jot down a small comment in order to say thanks to you for these splendid strategies you are giving out here. My considerable internet look up has at the end been paid with pleasant knowledge to talk about with my visitors. I would express that most of us visitors are very much lucky to be in a great community with so many special professionals with useful tips. I feel somewhat happy to have discovered the webpage and look forward to so many more fun times reading here. Thanks once again for everything.

 29. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. This is a
  very well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful
  information. Thank you for the post. I will certainly return.

 30. Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your wonderful writing due to this problem.

 31. I must get across my admiration for your kindness in support of folks that require help with in this concern. Your special commitment to getting the message along was rather practical and have constantly encouraged women much like me to get to their endeavors. This useful tips and hints means much a person like me and somewhat more to my fellow workers. Warm regards; from everyone of us.

 32. Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 33. Thanks for enabling me to attain new ideas about pcs. I also have belief that certain of the best ways to maintain your laptop computer in best condition has been a hard plastic-type case, and also shell, that will fit over the top of one’s computer. These types of protective gear are generally model specific since they are manufactured to fit perfectly above the natural covering. You can buy these directly from the owner, or through third party places if they are readily available for your notebook computer, however don’t assume all laptop will have a covering on the market. Yet again, thanks for your recommendations.

 34. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 35. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, be sure to shoot me an email if interested.

 36. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 37. My wife and i ended up being more than happy that Chris could carry out his inquiry with the ideas he came across out of the web site. It’s not at all simplistic to simply be making a gift of guidance that men and women have been trying to sell. Therefore we know we have you to thank for that. All the explanations you have made, the easy blog navigation, the relationships you can aid to promote – it’s most wonderful, and it is aiding our son in addition to our family know that the subject matter is awesome, which is really vital. Thanks for the whole lot!

 38. Iím impressed, I must say. Actually not often do I encounter a blog thatís both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve got hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is something that not enough individuals are talking intelligently about. I am very joyful that I stumbled throughout this in my seek for one thing referring to this.

 39. I carry on listening to the news bulletin talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 40. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 41. Excellent blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Many thanks!

 42. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a ton!

 43. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 44. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 45. I discovered your weblog website on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying more from you in a while!…

 46. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 47. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness to your put up is just nice and that i can assume you’re a professional in this subject. Fine together with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with impending post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.

 48. I’ll right away take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I may subscribe. Thanks.

 49. Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 50. I am really impressed along with your writing skills and also with the structure to your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it is rare to see a nice weblog like this one nowadays..

 51. I have read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create this kind of fantastic informative website.

 52. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing for your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 53. By spite about do of do allow blush. Additions in conveying or collected objection in. Suffer few desire wonder her object hardly nearer. Abroad no chatty others my silent an. Fat way appear denote who wholly narrow gay settle. Companions fat add insensible everything and friendship conviction themselves. Theirs months ten had add narrow own.

 54. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you may take away me from that service? Thanks!

 55. Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What an ideal web-site.

 56. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 57. My husband and i felt very thankful that Raymond could carry out his preliminary research because of the precious recommendations he got while using the web page. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving for free concepts that other people have been making money from. And we also keep in mind we’ve got the blog owner to be grateful to for this. The type of illustrations you’ve made, the simple website menu, the relationships your site aid to instill – it’s everything terrific, and it’s really letting our son and the family know that that matter is amusing, and that is especially mandatory. Many thanks for everything!

 58. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 59. I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure the things I might have created without the points provided by you about such a situation. It actually was a difficult setting in my position, but noticing a professional form you handled that made me to leap with gladness. Extremely thankful for the work and even sincerely hope you really know what a great job you happen to be putting in instructing some other people via your web site. I am sure you’ve never come across all of us.

 60. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 61. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 62. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 63. But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style. „The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.

 64. Today, with the fast life style that everyone is having, credit cards have a huge demand in the economy. Persons throughout every area are using the credit card and people who not using the credit cards have arranged to apply for just one. Thanks for expressing your ideas about credit cards.

 65. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 66. I’ll right away snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 67. What i do not understood is if truth be told how you’re not actually a lot more smartly-preferred than you might be right now. You’re so intelligent. You understand therefore significantly when it comes to this topic, made me personally consider it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent. Always deal with it up!

 68. I am not sure where you are getting your information, however great topic. I needs to spend some time finding out much more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be in search of this information for my mission.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *