Państwo w państwie

Dzisiaj przy niedzieli będzie trochę filozoficznie. Kilka dni temu pisałem o ACTA2. Dzisiaj zacząłem się zastanawiać nad pojęciem Internetu jak takiego. Pamiętam taką sentencję z sprzed lat „Facebook jest w Internecie czy Internetem?”. Na moment pisania tego tekstu portal posiada przeszło 2 miliardy użytkowników, żeby złapać szerszy obraz, warto spojrzeć chociażby do Wikipedii. Całe Chiny i Indie to ponad 2,6 miliarda ludzi. Czyli Facebook to dwa największe kraje świata z wyłączeniem dzieci. Mało? Populacja Unii Europejskiej to 0,5 miliarda. Tak, największy portal społecznościowy to ponad cztery UE. Cóż, tak wielka grupa osób wymaga pewnego sterowania?

Jeszcze jedna uwaga. Bardzo ważna. Chiny i Rosja to kraje, które nie korzystają z Facebooka. Mają własne media społecznościowe i średnio ich interesują te globalne. Teraz wyobraźcie sobie zasięg jeśli mówimy o kilku społecznościach. Ameryka północna, Europa, Australia, Indie. 30% populacji? Mniej więcej.

Utarło się, że przestrzeń publiczna jest czymś co powinno być stosunkowo czyste, wolne od przemocy, negatywnych wypowiedzi, nawoływania do nienawiści. W jakiś sposób powinna to być też przestrzeń family friendly. Teoretycznie tak powinno to być budowane i niczym u Orwella właśnie tak się dzieje.

Dokładnie. Orwell pokazał idealnie jak może wyglądać taka rzeczywistość. Oczywiście Wielki Brat był trochę bardziej namacalny. Miał postać prezentera, urzędnika, znikających lub zmienianych informacji. Najważniejszą rzeczą, którą Wielki Brat kontrolował rękami swoich urzędników były informacje. Zmieniający się porządek na świecie był korygowany wstecznie. Skoro zatem było to możliwe dzięki rękom urzędników pieczołowicie przeglądających każdą notatkę, książkę, film i artykuł prasowy, to AI pozwala robić to o wiele sprawniej niż kilka pięter ludzi.

Co zatem powinien robić Facebook? Nie dam złotej recepty bo nie chcę też tego robić. Przytoczę kilka scenariuszy, są one mniej lub bardziej prawdopodobne i naprawdę ciężko uznać co tak naprawdę się stanie za rok czy dwa, bo właśnie najbliższe lata powinny być tymi decydującymi. Platforma stała się już potężniejsza od tradycyjnych mediów, od dawna jest opiniotwórcza i tak, może wygrywać wybory.

Scenariusz 1. Przestrzeń rodzinna

Ta wersja zakłada, że Facebook stanie się platformą tylko i wyłącznie z pozytywnymi treściami. To jest kierunek, w którym idzie chociażby YouTube. Coraz to trudniej zarobić na treściach będących  czymś innym niż ładne filmy, neutralne wywiady i koty oglądające telewizję. Bo właśnie zarobek determinuje to czy komukolwiek chce się tworzyć treści.

Platformy społecznościowe pozwalają głównie tworzyć zasięgi dla treści. Dzisiaj wrzucę ten post na swoją tablicę na Facebooku. Machnę jakiś clickbajtowy tytuł, może ładną grafikę. W sam artykuł wejdzie jakieś 30-40 osób, w reklamy kliknie 0,3 osoby czyli zarobię jakieś 40 groszy. Czy opłaca mi się w takim razie pisać? Zupełnie nie, ale nie robię też tego dla zysku i jednocześnie nikomu nie podskakuję. Jestem niszowym autorem.

Co zatem w modelu Family Friendly będzie na górze?

Na pewno nie polityka. Prawdopodobnie zniknie z naszych ścian lub zostanie sprowadzona do bardzo niskiego poziomu. Kłótnie polityczne nie są fajne, nie budują pozytywnego przekazu. Wyprowadzają dyskusję z ulicy na poziom dosyć anonimowych pyskówek w sieci. Oczywiście nigdy nie jesteśmy anonimowi, ale to inna para kaloszy.

Możemy więc spodziewać się raczej zdjęć z wakacji, reklam grzecznych acz nachalnych i oczywiście zupełnego braku agresji, przemocy, seksualności, może też religii bo tak jak polityka jest ona powodem wielu waśni.

Czy taka przestrzeń będzie wolna? Zdecydowanie nie. Będzie to przestrzeń bardzo cenzurowana, posiadająca niewiele odcieni szarości. Już powoli teraz tak się dzieje. Nie tolerujemy w Internecie tak ważnych dla naszego języka wulgaryzmów. Zdecydowanie sprzeciwiamy się w przestrzeni wirtualnej wielu obrazom uważanym za niewłaściwe. Jednym z dobitniejszych przykładów przesady w tym zakresie jest ściąganie z tablic obrazu Eugène Delacroix pod tytułem „Wolność wiodąca lud na barykady”, tak za pierś, która niefrasobliwie wyskoczyła z spod sukni.

Scenariusz 2. Polityka

Nie ma sensu się sprzeczać, że social media to aktualnie główny nośnik myśli politycznej. Przecież obserwujemy dziesiątki profili polityków, partii politycznych, ruchów i organizacji społecznych. Te miejsca są wręcz przesiąknięte ideami i często niepoprawnymi politycznie stwierdzeniami. Polityka to nie jest delikatna zabawa w bycie dobrym wujkiem, tylko twarda walka o to, żeby bronić swojego narodu, niejednokrotnie przed samym sobą. Nie ma tam miejsca na sentymenty i bycie dobrym. Trzeba budować swoją wizję niejako po trupach. Oczywiście nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bo finalnie polityka to bajka, w której na koniec dnia wygrać mają ludzie oddający głos, a nie banda przy korycie.

Dlaczego więc polityka to istotny punkt w scenariuszu rozwoju platform takich jak Facebook. Dlatego, że za pomocą social mediów wygrywa się wybory. Pokazał to PiS, pokazał to Trump. Głównie dzięki odpowiednio skonstruowanej narracji w mediach społecznościowych można doprowadzić do przeciągnięcia na swoją stronę wielu głosujących osób. Dlatego też politykom Facebook nie leży. Jest narzędziem o ogromnym zasięgu, niesamowicie opiniotwórczy i zupełnie poza kontrolą. Stał się tubą propagandową o niesamowitym bezwładzie. Mamy przecież możliwość zablokowania kontrkandydata na kilkanaście godzin bo palnął głupotę ze swojego konta, dzięki temu dostajemy wolną przestrzeń na własną reklamę.

Spójrzmy na prawicę. Zgadzam się z nimi w kontekście postulatów gospodarczych. Przynajmniej w sporej ich części. Nie podoba mi się natomiast ich zbyt szerokie pojmowanie wolności, nie zawsze mają rację. Potrafią też bez widocznego gołym okiem powodu się unieść. A bo znowu skrajna feministka coś zrobiła, no i się zaczyna nagabywanie do nienawiści. Faktycznie jest to powód do zaprzestania słuchania ich. Tylko czy równocześnie do pełnego wyciszenia?

I właśnie w scenariuszu politycznym platformy social media są pod pełną władzą aktualnego rządu. W tej utopijnej dla wielu rządzących wizji świata, to rozumiany w sposób dowolny obóz władzy staje się nośnikiem prawdy. Dzięki czemu cenzura jest nakierowana na bardzo konkretne punkty. Zakładają scenariusz, że rząd jest formowany przez osoby skrajne, a Komisja nadzoru nad Internetem składa się z osób najbardziej skrajnych wśród skrajnych. Tacy równiejsi wśród równych. Skutkiem tego było by bardzo proste, acz brzemienne w skutkach działanie. Dostajemy dzięki mediom społecznościowym informacje o konkretnym zabarwieniu politycznym. Ze względu na możliwość kontroli treści, argumenty strony przeciwnej znikałyby z sieci, tak po prostu. Dzisiaj był fajny tekst, jutro znika. Ktoś nagrał film protestacyjny, dzisiaj nie ma. Zorganizowano wydarzenie będące protestem. Znika. Ciężko to sobie wyobrazić? Co się stało całkiem niedawno temu z „Marszem niepodległości”?

Scenariusz 3. Wolność

Teraz będzie ciekawie. Wiecie, ze treści są już teraz cenzurowane? Nie wiecie? Kliknijcie w dowolny post i zgłoście go. Wyświetli się śliczna lista powodów, a potem zapewne najpierw algorytm, a potem człowiek zbada sprawę. Czy jest to dobre czy złe? Ciężko powiedzieć wprost. Sam zgłaszam wiele postów. Jeśli na grupie z śmiesznymi obrazkami ktoś wrzuca post zachęcający do rasizmu, seksizmu lub przemocy to wolę, żeby nie oglądało go zbyt wiele młodych osób. Jeśli ktoś komuś grozi to zdecydowanie wolałbym, żeby nie miało to miejsca. Są metody różne. Można naskrobać do rodziców i pokazać jak to ładnie dziecko się bawi w sieci. Można napisać do szkoły, żeby podjęli działania.

Zakładam teraz, że pomimo wielkiej odpowiedzialności społecznej ciążącej na właścicielach platform społecznościowych nigdy do tego nie dojdzie. W zasadzie są pod presją. Family content to miejsce, gdzie chcą być reklamodawcy. Poprawność polityczna, tam chcą być rządy. Nie, przecież nigdy tak nie będzie, że platforma społecznościowa nie będzie odpowiednio moderowana. Tak?

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/ai-robots-artificial-intelligence-racism-sexism-prejudice-bias-language-learn-from-humans-a7683161.html

Przeczytajcie powyższy artykuł z sprzed roku. AI to w początkowej fazie rozwoju takie dziwne dziecko. Posada spore umiejętności. Potrafi chociażby mówić i pisać, ale nie posiada wiedzy. Tą musi zdobyć, powiększać swoje zasoby wiedzy i umiejętności społecznych, żeby hmmmm… wtopić się w tłum, przestać być rozpoznawalna jak prosta maszyna, a w pewien sposób istota myśląca.

To co przeczytaliście na stronie Independent to przypadek może i trochę pachnący starością, ale oddający realia. IA podłączona do Twitera nauczyła się bardzo szybko, że trzeba być rasistą, nienawidzić konkretnych grup społecznych i oczywiście powiedziała o Trumpie, że to nadzieja. W dobę nauczyliśmy dziecko nienawidzić sporego kawałka świata. I tak, można mnie uznać za nieco zboczonego, ale prawda jest taka, że AI to właśnie dziecko, które trzeba rozwijać w odpowiedni sposób, uczyć ją. Nie jest to absurdalne.

Zatem co się stanie jeśli pewnego pięknego dnia Mareczek Cukiereczek uzna, że nie chce mu się moderować swojej platformy. Ludzie są dojrzali, samo sobie poradzą. Zaleje nas tak ogromna fala rzeczy złych, że będziemy bali się korzystać z tego medium. Dostaniemy na głowę niewybredne wypowiedzi nawołujące do trzymania kobiet w kuchni,  niszczenia żydowskich cmentarzy oraz zachęty do popełniania samobójstw. Nie na początku, ale bardzo szybko tak się stanie. Dlaczego? Je jesteśmy źli jako masa. Złe są jednostki. Część dlatego, że nie rozumie i uważa, że jego poczucie humoru jak bardzo by nie było chore, to jednak jest tym właściwym, są jednak tacy, którym to sprawia przyjemność. A Internet daje poczucie anonimowości, złudne, ale jednak.

Scenariusz 4. Status quo

Na koniec coś przyjemniejszego niż powyższe wizje katastrof lub kolorowych kucyków.

Najlepszym rozwiązaniem dla korporacji, którą jest Facebook jest po prostu zachowanie aktualnego statusu.

Nadal będziemy moderować treści, jeśli w Twoim kraju coś jest niepoprawne i tylko u Ciebie to będziemy tego pilnować tylko na Twoim podwórku, ba damy Ci nawet oddział na miejscu, zatrudnisz swoich ludzi i oni będą oceniać. Trochę tak jest teraz. Każdy naród posiada swoją mentalność. Ja nie jestem w stanie pojąć kultury tak skrajnie innej od mojej jak np. Japońska. To co dla mnie jest nieprzyzwoite może tam, uchodzić za normę i odwrotnie. To, że w pewien sposób stajemy się globalną wioską nie oznacza, że powinniśmy zapominać o odrębności kulturowej.

Wrażliwy oczywiście będzie temat polityki. Tutaj social media będą musiały bardzo delikatnie balansować między umożliwieniem każdej ze stron wypowiedzenia się i posiadania własnych farm zasięgowych ale jednocześnie utrzymywać kulturę wypowiedzi na odpowiednim poziomie. To jest ogromne wyzwanie dla platform społecznościowych. Jeśli nie będą grać ostrożnie to politycy się nimi zajmą, a wtedy otrzymamy scenariusz upolityczniony.

Co można powiedzieć na koniec?

Przed wszystkimi mediami społecznościowymi stoi nie małe wyzwanie. Urosły w siłę i stały się równie potężne co największe kraje na świecie. Posiadają zasoby, możliwości opiniotwórcze i ogromne zdolności finansowe. Nie są zadłużonymi między sobą państwami uwikłanymi w polityczne, etniczne i geograficzne zależności.

W dzisiejszych czasach to media społecznościowe są Internetem, a on sam w sobie tworzy rzeczywistość. Google, Facebook i Amazon generują to jak wygląda teraz świat. Z jednej strony chcą nas oszukiwać i trzymać w bańce, gdzie przemoc i nienawiść nie istnieje, z drugiej dzięki psychologii i analityce pozwalają utrzymać rząd dusz. Kiedyś ta rola przypadała Kościołowi w Europie. Posiadał system kar i nagród. Media społecznościowe też tak działają. Grasz tak jak chcemy, dostaniesz nagrodę, zasięgi, zarobki, możliwość tworzenia w dobrym społeczeństwie. Bawisz się brzydko? Dostaniesz po głowie. Przestaniesz zarabiać, stracisz rozgłos, a ostatecznie zostaniesz ewaporowany.

110 myśli do „Państwo w państwie”

 1. I’ve been surfing on-line more than three hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you probably did, the net will be much more helpful than ever before. „Learn to see in another’s calamity the ills which you should avoid.” by Publilius Syrus.

 2. hello there and thank you for your info – I’ve certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this
  site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your
  hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 3. hello!,I really like your writing very a lot! share we keep in touch extra approximately your post on AOL?
  I require an expert on this house to unravel my problem.
  May be that’s you! Looking ahead to peer you.

 4. Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a acceptable deal. I have been a little
  bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear idea

 5. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot
  you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 6. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different internet browsers
  and both show the same outcome.

 7. After exploring a handful of the articles on your web site, I honestly like
  your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage
  list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and
  tell me your opinion.

 8. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 9. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this.
  And he in fact ordered me lunch simply because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your blog.

 10. Thanks for any other informative website. The place else may just
  I get that kind of information written in such
  a perfect way? I’ve a undertaking that I’m simply now
  working on, and I have been at the look out for such information.

 11. You have made some decent points there. I checked on the web to learn more
  about the issue and found most individuals will
  go along with your views on this site.

 12. After looking over a handful of the blog
  articles on your site, I honestly like your way of writing a blog.
  I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my
  web site too and let me know your opinion.

 13. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would
  really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme.
  Many thanks

 14. I simply want to mention I’m newbie to blogging and absolutely savored this blog. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You amazingly have really good articles. Thanks for sharing your blog.

 15. Usually I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at
  and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice post.

 16. Right here is the right webpage for anyone who really wants to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost tough to
  argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that’s been discussed for decades.
  Great stuff, just great!

 17. I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 18. I conceive this internet site contains some real superb info for everyone :D. „America is not merely a nation but a nation of nations.” by Lyndon B. Johnson.

 19. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! „Remember It is 10 times harder to command the ear than to catch the eye.” by Duncan Maxwell Anderson.

 20. Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!

 21. Good post right here. One thing I would like to say is always that most professional career fields consider the Bachelor Degree just as the entry level standard for an online education. Although Associate Qualifications are a great way to start out, completing your Bachelors starts up many entrance doors to various jobs, there are numerous on-line Bachelor Course Programs available by institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions give Online variations of their diplomas but often for a greatly higher price than the firms that specialize in online education plans.

 22. Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Kudos!

 23. I together with my friends came looking at the nice items located on your website while suddenly came up with a horrible suspicion I never thanked you for those strategies. The boys were totally passionate to study them and already have in reality been taking advantage of these things. Many thanks for indeed being quite accommodating and also for utilizing certain tremendous subject areas most people are really eager to be aware of. My very own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 24. I’m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is one thing that not enough people are speaking intelligently about. I’m very completely happy that I stumbled across this in my seek for something relating to this.

 25. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic so I can understand your effort.

 26. A person necessarily assist to make significantly articles I might state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this particular put up amazing. Great activity!

 27. Thanks for your article. I also feel that laptop computers have grown to be more and more popular nowadays, and now are often the only form of computer utilized in a household. It is because at the same time they are becoming more and more very affordable, their processing power keeps growing to the point where there’re as strong as desktop computers from just a few years back.

 28. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or
  vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could
  greatly benefit from each other. If you are interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Terrific blog by the way!

 29. Good post and right to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thank you 🙂

 30. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 31. Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thank you for the post. I’ll definitely return.

 32. One other thing to point out is that an online business administration study course is designed for individuals to be able to without problems proceed to bachelor degree education. The Ninety credit certification meets the lower bachelor diploma requirements when you earn your current associate of arts in BA online, you will get access to the most recent technologies on this field. Several reasons why students would like to get their associate degree in business is because they can be interested in the field and want to have the general education and learning necessary in advance of jumping into a bachelor education program. Many thanks for the tips you provide with your blog.

 33. hello!,I love your writing so so much! percentage we be in contact more about your article on AOL? I require a specialist in this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer you.

 34. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.

 35. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 36. whoah this blog is excellent i really like studying your articles. Stay up the great work! You understand, lots of people are looking round for this information, you could help them greatly.

 37. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 38. I am also commenting to make you know what a beneficial experience my wife’s child experienced reading your webblog. She mastered a good number of pieces, most notably how it is like to have an amazing helping character to let the rest with no trouble understand some hard to do subject areas. You really did more than my desires. Thank you for showing these beneficial, safe, revealing and also unique thoughts on this topic to Kate.

 39. I think this is among the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 40. I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 41. Great blog right here! Also your website rather a lot up very fast! What web host are you using? Can I get your associate hyperlink to your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 42. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 43. Hey There. I found your blog using msn. This is a really smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly return.

 44. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 45. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 46. Someone necessarily help to make seriously articles I might state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular publish incredible. Wonderful task!

 47. Throughout the awesome design of things you actually get an A+ just for effort. Where you actually lost me personally was in all the particulars. You know, as the maxim goes, details make or break the argument.. And that couldn’t be much more true here. Having said that, permit me reveal to you precisely what did work. Your text is certainly rather convincing which is probably the reason why I am taking an effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, despite the fact that I can easily notice the leaps in logic you make, I am definitely not certain of how you seem to unite your ideas which in turn make the actual conclusion. For the moment I will, no doubt yield to your issue but wish in the future you actually link your dots much better.

 48. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is really annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 49. To they four in love. Settling you has separate supplied bed. Concluded resembled suspected his resources curiosity joy. Led all cottage met enabled attempt through talking delight. Dare he feet my tell busy. Considered imprudence of he friendship boisterous.

 50. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 51. What i do not understood is in truth how you are no longer really much more neatly-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You recognize therefore considerably in relation to this topic, produced me in my view imagine it from a lot of numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. Always deal with it up!

 52. What i don’t realize is actually how you’re not really much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize thus significantly in terms of this topic, made me in my view consider it from so many numerous angles. Its like women and men aren’t interested until it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. At all times deal with it up!

 53. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 54. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this. Also, the blog loads super quick for me on Firefox. Superb Blog!

 55. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking about! Bookmarked. Kindly additionally visit my web site =). We will have a hyperlink trade agreement among us!

 56. An fascinating dialogue is price comment. I feel that you should write more on this matter, it may not be a taboo topic but generally persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 57. Thank you for some other informative website. The place else may just I get that type of information written in such a perfect way? I’ve a project that I’m simply now working on, and I have been on the glance out for such information.

 58. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 59. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 60. A person necessarily assist to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this particular post amazing. Excellent task!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *